Parawany spawalnicze – ochrona przy spawaniu


Gdy spawają, iskry lecą – prawda stara jak stary jest świat. Dlatego właśnie stosuje się parawany spawalnicze. Są to specjalne bariery, które mają za zadanie chronić gapiów przed pryskającym stopionym metalem, wysokimi temperaturami, płomieniami, emisją promieniowania UV, a także hałasem i zapachami emitowanymi przez łuki spawalnicze. Jest to zatem ochrona zarówno osób postronnych, jak i sąsiednich pracowników, którzy nie biorą bezpośrednio udziału w pracy spawalniczej. Dzięki temu praca taka może być wykonywana tak wydajnie, jak to możliwe, bez przeszkadzania innym w miejscu pracy lub w warsztacie.

Dobre parawany spawalnicze posiadają kilka ważnych cech charakterystycznych. Przede wszystkim są niezwykle elastyczne i lekkie w przenoszeniu, można je również szybko rozstawić w celu odizolowania małych lub większych regionów. Po drugie zapewniają bezpieczeństwo. Spawanie generuje błyszczące iskry i odpryski metalu, które są szkodliwe dla zdrowia wszystkich osób w okolicy spawacza – parawany spawalnicze chronią wszystkich przed tymi zagrożeniami. Last but not least, tworzą skuteczną barierę, minimalizując możliwość dokuczliwości hałasu i ewentualnego uszkodzenia słuchu innych osób. Dodajmy jeszcze, że powinny być odporne na płomienie oraz rozmaite, agresywne chemikalia, odporne na pleśń i uszkodzenia cieplne, a także cechować się wyjątkowo wysoką wytrzymałością na rozdarcie, rozciąganie czy pękanie pod wpływem niskiej temperatury otoczenia.

Z czego wykonywane są takie parawany spawalnicze? Składają się głównie z PVC (polichlorku winylu), dzięki czemu są ognioodporne.
PVC ma zresztą kilka innych zalet w porównaniu z konwencjonalnym płótnem ognioodpornym. Jest to przede wszystkim wymiernie niski koszt, prostotę czyszczenia oraz lekkość materiału. PVC jest ponadto półprzezroczysty, co oznacza, że ​​ludzie mogą bez problemu zobaczyć, czy spawacz aktualnie pracuje. Podstawową zaletą jest jednak stworzenie z PVC bezpiecznej, trwałej i ekonomicznej bariery przed iskrami łuku spawalniczego.

Parawany spawalnicze: ekranypcv.pl